POTĘGA RETINOLU

 POTĘGA RETINOLU

Retinol jest złotym standardem i jednym z najskuteczniejszych obecnie dostępnych środków do naprawy skóry.

 

Retinoidy pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie, w tym zdrowie oczu, regulację proliferacji/różnicowania komórek, wzrost kości, funkcję odpornościową i aktywację genów.

Retinoidy to klasa związków rozpuszczalnych w olejach związanych z witaminą A, w tym retinolu, retinalu, kwasu retinowego i estrów retinylu. Karotenoidy, takie jak beta-karoten, są czasami określane jako pro-retinoidy, ponieważ mogą być przekształcane w witaminę A przez organizm. Retinoidy wiążą się z receptorami kwasu retinowego (RAR), które regulują odpowiedź na szereg ważnych ról biologicznych w organizmie człowieka i na skórze.

Retinoidy są stosowane w leczeniu wielu schorzeń dermatologicznych, w tym fotouszkodzonej skóry.

Głównymi źródłami retinoidów w diecie są karotenoidy roślinne i estry retinylu pochodzące z żywności pochodzenia zwierzęcego. Główną formą witaminy A w organizmie jest palmitynian retinylu, który w jelicie cienkim przekształca się w retinol. Retinol jest formą magazynowania witaminy, która może być również przekształcona w siatkówkę, co jest ważne dla zdrowia oczu.

Kiedy RAR komórek skóry są związane z retinoidami, włącza się kaskada mechanizmów korzystnych dla cery, powodując zwiększoną proliferację komórek, biosyntezę białek i glikanów pozakomórkowych oraz poprawę odnowy komórkowej.

Stymulowanie tych biologicznych procesów przeciwdziałających starzeniu się skóry to pomocna broń w, walce czasem.

Retinoidy znajdują się w keratynocytach głównie jako estry retinolu i retinylu.

Wykazano, że wszystkie te retinoidy – z wyjątkiem palmitynianu retinylu – skutecznie redukują drobne linie zmarszczek, szorstkość skóry, przebarwienia i poprawiają strukturę skóry. Uważa się, że retinoidy działają poprzez zwiększenie odnowy komórkowej, zapobieganie rozpadowi kolagenu i zagęszczanie naskórka.

Miejscowe retinoidy stosowane w higienie osobistej obejmują:

  • Retinol
  • Retinal
  • Octan retinylu
  • Propionian retinylu
  • Retinol retinylu
  • Retinian hydroksypinakolonu
  • Palmitynian retinylu

Kwas retinowy  (Retinol) często wywołuje działania niepożąde (rumień i zapalenie skóry) w zależności od dawki i częstotliwości stosowania. W ostatnich latach łagodniejsze syntetyczne i/lub naturalne pochodne stały się popularną alternatywą dla kwasu retinowego. Te pochodne są metabolizowane do postaci aktywnej przez komórki skóry.

Retinol (witamina A) jest najpopularniejszym dostępnym bez recepty miejscowym retinoidem stosowanym do tej pory w preparatach przeciwstarzeniowych, ale niska tolerancja skóry i niestabilność tego składnika na światło słoneczne ograniczyły jego zakres i atrakcyjność.

Estry retinolu są często stosowane w celu obniżenia potencjału podrażnienia i zwiększenia stabilności, ale ze znacznie zmniejszoną aktywnością retinoidów

W Japonii Opracowano zaawansowany, nisko podrażniający aktywny retinoid hydroksypinakolonu witaminy A (HPR), kosmetyczny ester kwasu all-trans retinowego, który ma obiecującą skuteczność w preparatach przeciwstarzeniowych.

Retinoid hydroksypinakolonu witaminy A, powszechnie znany jako Granactive Retinoid produkt nowej generacji o działaniu przeciwstarzeniowym do stosowania miejscowego oparty na unikalnym systemie dostarczania.

Retinoid hydroksypinakolonu ma działanie retinolu i pochodnych retinoidu przy znacznie niższym potencjale podrażnień i lepszej tolerancji przez skórę konsumentów.

Stabilizujące retinoidy to kolejna ważna kwestia dotycząca formulacji, ponieważ łatwo się utleniają, izomeryzują do mniej aktywnej postaci i nie są bardzo fotostabilne.

Retinoid hydroksypinakolonu jest rozpuszczony w Izosorbid dimetylu znanym jako DMI, to wysoce bezpieczny rozpuszczalnik, który poprawia dostarczanie substancji czynnej do skóry i wykazuje dużą zgodność ze skórą.

Retinoidy wiążą się z receptorami kwasu retinowego (RAR) a następnie regulują odpowiedź na szereg ważnych ról biologicznych w organizmie człowieka i na skórze.

Aby wchodzić w interakcje z receptorami retinoidowymi, retinoid i jego analogi muszą najpierw być zdolne do penetracji naskórka, a następnie metabolizowane do bardziej aktywnych form, takich jak aldehyd retinowy i kwas retinowy, za pomocą kilku etapów enzymatycznych.

Granactive Retinoid ma wrodzoną aktywność retinową, wiążąc się bezpośrednio z receptorami retinoidowymi, bez konieczności rozkładu metabolicznego do bardziej aktywnych biologicznie form, wyniki wykazały, że ma mniejszy potencjał drażniący niż retinol, a w połączeniu z ulepszonym systemem dostarczania zapewnia łagodny, bezpieczny i skuteczny retinoid przeciwstarzeniowy.

Oprócz zwiększonej tolerancji, HPR wykazuje dobrą stabilność chemiczną bez negatywnego wpływu na skuteczność, jest to przełom w możliwościach związanych z witaminą A w preparatach kosmetycznych.

Wyniki badań klinicznych przy 1% HPR wykazały :

● 50% poprawę szorstkości skóry

● 40 % poprawa łuszczenia powierzchni skóry (wskaźnik suchości)

● 50% redukcja wizualnych plam starczych

Analiza in vitro na ludzkich komórkach skóry wykazała, że HPR:

● Jest lepiej tolerowany w porównaniu z próbką kontrolą z palmitynianem retinolu przez ludzkie komórki skóry w warunkach doświadczalnych reprezentujących różne stresy środowiskowe

● Wykazuje mniejszy potencjał drażniący niż palmitynian retinolu na zrekonstruowanym ludzkim modelu naskórka

● Wykazuje typową modulację ekspresji genu retinoidu w ludzkich keratynocytach naskórka

● Jest sklasyfikowany jako niedrażniący i niecytotoksyczny dla modelu tkanki ludzkiego naskórka

Granactive Retinoid, to kosmetyczny przełom w walce ze starzeniem,

Jego zalety są ogromne: poprawia jędrność, elastyczność i nawilżenie skóry, zapewniając tym samym promienny i świeży wygląd. Wszystko to bez efektu podrażnień i problemów ze stabilnością.